blackburn написа:Впоследствие те казват на 4-я наследник (единственият който си е плащал данъците стриктно през всичките години), че трябва да даде сумата от 800 лева, за да възстанови собствеността върху своя дял от имота.
Има много неясноти във Вашето изложение. Не става ясно какво имате предвид под това, че 4-ят съсобственик трябва да внесе сумата от 800 лв., за да "възстанови собствеността върху своя дял от имота". Това е правна безсмислица и не разбирам какво имате предвид.
Доколкото разбрах от обясненията Ви, 4-ят наследник няма задължения към общината, а само първите 3-ма. Следователно той не е длъжник по изпълнителното дело. При това положение съдебният изпълнител не разполага с правомощия да изнесе на публична продан целия имот, освен ако не се съгласи съсобственикът-недлъжник. Съгласно чл. 500 ГПК когато изпълнението бъде насочено върху съсобствен имот за дълг на някой от съсобствениците, имотът се описва изцяло,
но се продава само идеалната част на длъжника.. Имотът може да бъде продаден и изцяло,
ако останалите съсобственици се съгласят с това писмено.В крайна сметка, трябва да изясните:
- 4-ят съсобственик длъжник ли е по изпълнителното дело?
- ако не е длъжник - съдебният изпълнител уведомявал ли го е за описа и публичната продан?
- съдебният изпълнител канил ли го е да заяви дали иска да се продаде целият имот?
- 4-ят съсобственик, ако не е длъжник, давал ли е писмено съгласие имотът да бъде продаден изцяло?
Ако 4-ят съсобственик е плащал дълговете на своите съсобственици (и роднини), значи може да си иска платените пари обратно.
Какво включват тези 800 лв., можем само да гадаем - трябва да се видят документите. Просто питайте в кантората на съдебния изпълнител. Малко вероятно е да включват адвокатско възнаграждение, защото обикновено общината се представлява от юрисконсулт, а не от адвокат, а на основание чл. 78, ал. 8 ГПК, вр. чл. 27 от Наредбата за плащането на правната помощ юрисконсултското възнаграждение по изпълнителни дела е между 50 и 100 лв.
Наистина може и част от задълженията да са погасени по давност, това също трябва да се провери. Най-добре е да се обърнете към адвокат.
boxko написа:В публичното изпълнение адвокатски хонорар няма!
Само че пропускате факта, че в случая се касае за принудително изпълнение за събиране на местни данъци (вероятно и ТБО), които на основание чл. 4, ал. 2 ЗМДТ могат да се събират и от съдебен изпълнител, по реда на ГПК, а не на ДОПК. Вече нито една община не събира вземанията си чрез публични изпълнители по реда на ДОПК.