ОПРЕДЕЛЕНИЕ
гр. …………….., 19.05.2016 г.
В ИМЕТО НА НАРОДА
ОКРЪЖЕН СЪД ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, ІІ граждански състав, в закрито заседание на деветнадесети май две хиляди и шестнадесета година в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
ЧЛЕНОВЕ:
при секретаря…. и в присъствието на прокурора…. като разгледа докладваното от съдия ………… в.ч.гр.д. № …… по описа за 2016 г., за да се произнесе, взе предвид следното:
Производство по реда на чл.577 вр. с чл.274 от ГПК.
Образувано е въз основа на подадена частна жалба от Нотариус С.С. рег. №*** с район на действие РС-……, срещу определение № 5 от 03.05.2016г. на съдията по вписванията при Районен съд гр. ……, с което е отказано вписване на договор за замяна на недвижим имот, сключен на 27.04.2016 г. между В.Д.Г., А.Д.Г. и Д.К.Г., чрез пълномощника им Д.Д.П. като продавачи, и ЕТ Д.П.“, чрез управителя си Д.Д.П., като купавач, с предмет на договора замяна на нива с площ от 3.500дка в м.“******“ имот №****** по плана за земеразделяне на Т., общ.Ч. с поземлен имот от 521кв.м. в с.С;, общ.Ш; с идентификационен номер ****** в м.“К******“.
Частната жалба е подадена в срок и от легитимирано лице, поради което разглеждането й е процесуално допустимо. Разгледана по същество, жалбата се явява основателна, предвид следните съображения:
Съдията по вписванията е обосновал постановения от него отказ да извърши поисканото вписване с обстоятелството, че към датата на изповядване на сделката пред нотариуса и датата на депозиране на молбата в Службата по вписванията декларациите от прехвърлителите по чл. 264 ДОПК не са подписани лично от тях, а от пълномощникът им в нотариалното производство.
От данните по представената преписка е видно, че сделката по покупко-продажба на недвижим имот е обективирана в нотариален акт № ****** на нотариус С.С., рег. №*** с район на действие РС-……... Като продавачи на описания в нотариалния акт имот са вписани В.Д.Г., А.Д.Г. и Д.К.Г.. Всички те са представлявани от един пълномощник Д.Д.П.. Към молбата на нотариуса . за вписване на горепосочения нотариален акт са приложени и декларации по чл. 264, ал. 1 ДОПК от тримата продавачи, подписани в деня на сделката от пълномощника им.
Когато се представи акт за вписване в нотариалните книги, липсата на доказателства, че са изпълнени изискванията на чл. 264 ДОПК е основание съдията по вписванията да откаже исканото вписване /освен при вписването и отбелязването на съдебно решение/.
Това е така, тъй като съгласно чл. 264, ал. 1 ДОПК прехвърлянето на вещни права върху недвижими имоти се допуска след представяне на писмена декларация от прехвърлителя, че няма непогасени подлежащи на принудително изпълнение задължения за данъци, мита и задължителни осигурителни вноски.
Такива декларации в случая са налице и за тримата прехвърлители, както и за другият заменител.
Законът не въвежда изрично изискване датата на декларацията по чл. 264 ДОПК да съвпада с датата на изповядване на сделката. Когато прехвърлителят се явява лично при изповядването на сделката, няма пречка той да попълни и подпише декларация по чл. 264 от същата дата, т.е. такова съвпадение би могло да е налице. Когато обаче прехвърлителят се представлява от пълномощник, са възможни две хипотези 1.декларацията му по чл. 264 ДОПК да бъде от същата датата, на която се изповядва сделката и да се подпише от упълномощеното лице или да бъде с предходна дата, когато е направено упълномощаването. Евентуално изискване за съвпадение на дати би обезсмислило изцяло участието на пълномощник по сделките, визирани в чл. 264 ДОПК.
Константната и задължителна за съдилищата съдебна практика е отразена в т.6 на Тълкувателно решение № 7 от 25.04.2013 г. на ВКС по тълк. д. № 7/2012 г., ОСГТК, където изрично е казано „Проверката, която съдията по вписванията извършва съгласно чл. 32а, ал. 1 от Правилника за вписванията относно това, дали представеният за вписване акт отговаря на изискванията на закона, се ограничава до това, дали актът подлежи на вписване, съставен ли е съобразно изискванията за форма и има ли предвиденото в Правилника за вписванията съдържание. Не се проверяват материалноправните предпоставки на акта, освен ако това е изрично предвидено в закон. В никакъв аспект не може да се проверява редовността на акт, който изхожда от съда или чието вписване е наредено от съда.“
Доколкото в чл.265 от ДОПК е предвидена отговорност за Нотариус или съдия по вписванията, който в нарушение на чл.264 ал.4 от ДОПК състави или впише акт, носи солидарна отговорност с длъжника, то е ясно, че съдията за вписвания следва да следи по силата на нормата за наличието на тези декларации.
Формализирането обаче, че същите следва да са непременно лично подписани изключва разрешението, което законът е дал, декларации по ДОПК да се подават, чрез пълномощник. Изричната уредба на този принцип се намира в чл.99 ал.4 и ал.5 от ДОПК – „Когато декларацията се подава лично или чрез пълномощник, подаващият декларацията следва да удостовери самоличността си и/или представителната си власт“, като законът императивно постановява, че „Приемането на декларация може да бъде отказано само ако не е подписана или не е подадена от упълномощено лице или не съдържа данните за идентификация по чл. 81, ал. 1, т. 2 и 3 ДОПК“. В чл.264 от ДОПК няма въведени някакви различни изисквания относно въведените общи правила за подаване на декларации по реда на този кодекс. При това положение подадените пред Нотариуса и пред съдията по вписванията декларации по чл.264 от ДОПК, независимо, че са подписани от пълномощника на едната страна по замяната, след като същият е удостоверил самоличността си и представителната си власт, с подробно описано в нотариалния акт пълномощно с нотариална заверка на подписите няма как да не бъдат приети, защото не са налице основанията по чл.99 ал.5 от ДОПК. За верността на съдържанието им отговорност носи този, който ги е съставил, но тя не може да бъде предмет на проверка от страна на съдията по вписванията.
Предвид тези съображения, съдът приема, че са били налице предпоставките за вписване на представения с молбата на Нотариус С.С. рег. №*** с район на действие РС-………… нотариален акт за замяна на недвижим имот.
Като е отказал вписването, съдията по вписванията е постановил незаконосъобразен акт. Това налага обжалваният отказ на съдията по вписванията при Районен съд гр. ……………… да бъде отменен и делото върнато на същия да бъде извършено поисканото вписване.
Воден от горното, ……….нски окръжен съд
О П Р Е Д Е Л И :
ОТМЕНЯ определение № 5 от 03.05.2016г. на съдията по вписванията при Районен съд гр. …………, с което е отказано вписване на договор за замяна на недвижим имот, сключен на 27.04.2016 г. между В.Д.Г., А.Д.Г. и Д.К.Г., чрез пълномощника им Д.Д.П. като продавачи, и ЕТ „ Д.П.“, чрез управителя си Д.Д.П., като купавач, с предмет на договора замяна на нива с площ от 3.500дка в м.“******“ имот №****** по плана за земеразделяне на Т., общ.Ч. с поземлен имот от 521кв.м. в с.С., общ.Ш. с идентификационен номер ****** в м.“К******“ по молба на Нотариус С.С. рег. №*** с район на действие РС-…………… вх.№………./03.05.2016г.
ВРЪЩА делото на съдията по вписвания за извършване на вписването.
Определението е окончателно.
ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЧЛЕНОВЕ:
ТЕ ТОВА Е РЕШЕНИЕТО НА СЪДА -МНОГО СЪМ ДОВОЛЕН