Страница 1 от 1

Покупка на имот придобит по силата на саморъчно завещание

МнениеПубликувано на: 14 Сеп 2012, 10:50
от dilyanka1
Здравейте на всички :)
От няколко дни сме в дилема дали да купим апартамент, за който имаме следния казус:
1. Продавачът е лице, което има нотариален акт за придобиване на апартамента по силата на завещание и не е роднина на починалото лице (бабата)
2. Завещанието е саморъчно, т.е. не е заверено при нотариус със свидетели докато бабата е била жива, ами "наследникът" го е заверил и го е вписал след смъртта на бабата
3. В удостоверението за наследници не излизат наследници, но след като поразпитахме съседите в блока разбрахме, че бабата наистина не е имала абсолютно никого, освен, че някога е имала сестра, която е починала при раждане - следователно детото, което е родила се явява наследник. Съседите ни обясниха, че той никога не се е появявал, а и бабата е разказвала, че не поддържа никаква връзка с него и изобщо не го знае къде е (въпреки че се била грижила за него докато порасте).
Въпросът ми е доколко е рисковано да се купи такъв апартамент иможете ли да ми дадете съвет? Имал ли е някой подобен случай?
Без да съм юрист предполагам, че единият риск е да се появи този "вероятен" наследник, но доколко той може да оспори завещанието?
Другият риск е в това завещание - да не би някой ден по някакъв начин да се окаже, че е невалидно

Re: Покупка на имот придобит по силата на саморъчно завещани

МнениеПубликувано на: 14 Сеп 2012, 19:35
от sunnyset
Подписването на документа от нотариус и свидетели се отнася до нотариалните завещания.
Саморъчното завещание трябва да е изцяло написано от завещателя, с означение на датата, когато е съставено, и подписано от завещателя. След като в него е включен недвижим имот, също така трябва и да е вписано в службата по вписванията. Издаването на КНА въз основа на саморъчно завещание не е задължително, но при вас и това е направено и не би следвало да има проблеми.
Относно притесненията ви от появата на "вероятен" наследник, трябва да знаете, че искът за намаляване на завещанието се погасява с петгодишна давност, която при вас /по - точно за вашият бъдещ прехвърлител/ е започнала да тече от момента, в който са упражнени правата върху завещанието.

Re: Покупка на имот придобит по силата на саморъчно завещани

МнениеПубликувано на: 16 Сеп 2012, 12:39
от bebitor
Да добавя към горното- намаляване на завещателни разпореждания може да иска само наследник със запазена част, предполагаемото дете на сестрата не е такъв. Но все пак, консултирайте се с адвокат, който да прегледа документите.

Re: Покупка на имот придобит по силата на саморъчно завещани

МнениеПубликувано на: 17 Сеп 2012, 11:44
от dilyanka1
Благодаря ви много!
Само да попитам, какво ще рече наследник със запазаена част?
И някой друг освен наследник би ли могъл да оспори завещанието...например да претендира, че е фалшиво? Или пък ако се появи друго завещание?
Нотариусите сверяват ли някакви подписи когато вписват завещания?

Re: Покупка на имот придобит по силата на саморъчно завещани

МнениеПубликувано на: 17 Сеп 2012, 16:01
от ivan_lawyer
Искам да споделя, че в действителност статуята на Темида е малко по-различна от общите представи.

Наистина класическата статуя е на сляпа богиня, по скоро на богиня с превързани очи. И да - държи везни и меч.

Но в действителност в краката й лежи змей - или голяма змия или нещо подобно.

Но това са празни приказки.

Със сигурност се касае за измама със завещание - то е просто като хармоника.

Като по-млад адвокат и аз се занимавах с подобни фокуси, но с течение на времето престанах да имам онова необходимо търпение. Разбира се говорим за най наивна "бяла магия".

Със сигурност работата е много мътнава (нещо средно между кървава и мътна), както казваше ротния ни командир.

Re: Покупка на имот придобит по силата на саморъчно завещани

МнениеПубликувано на: 18 Сеп 2012, 11:09
от dilyanka1
Доста образен отговор. Благодаря.
Ние така или иначе се отказахме, въпреки че загубихме скромна сума Стоп капаро (няма да повярвам на очите си ако ни го върнат).
Дори и никой да не оспори завещанието, си изглежда съмнително. Още повече, че е имало съседки, които са искали да гледат бабата срещу "приписване" на въпросния апартамент, а тя не е искала...и накрая го е завещала на някой, който и е никакъв и никой не го познава. Даже при отварянето на апартамента при смъртта и са намерили саморъчна декларация, в която е написала, че ако се появи какъвто и да е наследник, той ЛЪЖЕ. Защо ще оставяш тази декларация, ако си си завещал апартамента???
От друга страна почерка и подписа на декларацията и завещанието (не съм графолог и не мога да твърдя нищо) много си приличат и са използвани няколко едни и същи термини.
Странна работа ?!