Страница 1 от 1

право на ползване

МнениеПубликувано на: 06 Яну 2011, 12:55
от lauranonce
Случаят е следният:Родителите ми се развеждат преди 30 години и съдът постановява жилището-тогава все още неизплатено към държавата ,да остане за ползване от майката и децата й.Баща ми тогава живее в Русия , не след дълго се жени и има 2 деца.Умира преди 15 години.Майка ми ползва непрекъснато апартамента, като го изплаща изцяло и плаща всички данъци и такси.Сега иска да го продаде.Има само договор за собственост, в който пише нейното и на баща ми име и решението на съда от преди 30 години за ползване.Моля да ми обясните какво трябва да се направи и дали и децата му от другият брак са наследници или тя само е собственик по давност.Благодаря ви.

Re: право на ползване

МнениеПубликувано на: 06 Яну 2011, 15:05
от rts
След смъртта на баща Ви негови наследници са децата му от първия брак, децата му от втория брак и съпругата му от втория брак (ако е била жива в деня на смъртта му и не са се развели преди това) - всички те наследяват поравно половината от апартамента, а другата половина е на майка Ви.
Ако фактите са такива, каквито ги излагате - майка Ви може да се снабди с нотариален акт по ... и давностно владение, и си решавате проблема.

Re: право на ползване

МнениеПубликувано на: 06 Яну 2011, 15:24
от lauranonce
Благодаря за отговора.
А какъв е начина да получи нотариален акт поради давност?Трябва да се води дело или е достатъчен нотариус?

Re: право на ползване

МнениеПубликувано на: 06 Яну 2011, 15:37
от rts
Нотариус, може да ползвате адвокат и нотариус.

Re: право на ползване

МнениеПубликувано на: 06 Яну 2011, 15:42
от lauranonce
Благодаря ви за отговорите.

Re: право на ползване

МнениеПубликувано на: 06 Яну 2011, 16:33
от valentor
ЪЪЪ тъковатУ давност убуу , амЪ има една сложна думичка, и как шЪ и докажем съдържанието, Ъ ?

Re: право на ползване

МнениеПубликувано на: 06 Яну 2011, 17:25
от lauranonce
Коя е сложната думичка?

Re: право на ползване

МнениеПубликувано на: 06 Яну 2011, 23:43
от Гост.
animus и corpus :P
Разковничето е в чл. 68 ЗС- явно, спокойно, непрекъснато и несъмнено владение... при това трябва да е демонстрирано на другия съсобственик.

Но, важното е, че има изход от проблема.

Re: право на ползване

МнениеПубликувано на: 07 Яну 2011, 09:37
от lauranonce
Да, владеенето е явно и спокойно и несъмнено. Майка ми живее там от 30 години непрекъснато.Другият собственик знае това и не е предявявал претенции.

Re: право на ползване

МнениеПубликувано на: 07 Яну 2011, 10:02
от nk7702n
Това, което твърдите относно спокойното и необезпокоявано владение, може да е вярно, но трябва да се докаже! И задъллжително адвокат трябва да Ви подготви документите, да имате свидетели и т.н. Чак след това ще отидете при Нотариус, за да се сдобиете с нотариален акт. Така че, за да приключат успешно нещата, идете при адвокат и той ще Ви изготви съответните документи за Нотариус! Между другото, в Данъчната служба, на кого се води имотът, знаете ли?

Re: право на ползване

МнениеПубликувано на: 07 Яну 2011, 10:18
от nk7702n
Като адвокат можа да Ви кажа, че това не е работа, която всеки може сам да си свърши, има доста детайли, обикаляне по служби и т.н., оформяне на документи. така че, няма нужда да задавате повече въпроси тук във форума! Отивайте при колега с всички документи, с които разполагате, и той ще Ви каже, налице ли са всички законово предвидени предпоставки, да се започне обстоятелствена проверка и т.н. и ще Ви свърши работа! Успех!

Re: право на ползване

МнениеПубликувано на: 07 Яну 2011, 11:46
от lauranonce
Да, прави сте, че няма нужда от повече въпроси тук.Благодаря на всички за насоката, отивам при адвокат :)