Страница 1 от 1
Казус с дарение
Публикувано на:
19 Авг 2010, 22:00
от danko54
През 2005 г. преди развода дарихме апартамента на малкия син с опция да ползвам северната стая и общите части пожизнено.Преди месец се скарахме със снахата и те напуснаха апартамента.Сина премести всичките си мебели в хола , който ползвахме заедно и почти всичко там е мое , като ме предупреди че ще заключва хола и спалнята за да не ги ползвам.Има ли право на това и ако не какво трябва да направя?
Re: Казус с дарение
Публикувано на:
19 Авг 2010, 22:19
от svettoslav
Като за начало една консултацийка с адвокат няма да е зле.Ще му обясните в коя стая имате право да живеете,ще му занесете документите за да се установи точно какво е положението и той ще Ви обясни навярно как трябва да се процедира по-нататък-дело ли ще водите,ако са накърнени правата Ви или ще се разбирате някакси.В общи линии това е.
Re: Казус с дарение
Публикувано на:
19 Авг 2010, 23:19
от REVOLUTION
Ами има право.Нали са негови.Вие трябва да си изнесете нещата от неговите стаи.Имате право само на вашата стая и "общите части" , дано влиза тоалетната и банята в това понятие.
Re: Казус с дарение
Публикувано на:
19 Авг 2010, 23:49
от winnerbg
Ако успеете да се разберете без съд ще е най-добре!Казвам Ви какво може да се направи, но с уговорката, че трябва да Ви се зададат доуточняващи въпроси, т.е. среща с адвокат на четири очи.
1. Може да заведете иск на основание чл.108 от Закона за собствеността - той гласи следното: " Чл. 108. Собственикът може да иска своята вещ от всяко лице, което я владее или държи без да има основание за това." (законът е приложим и за вещи в режим на съсобсвеност).
2. Може да заведете иск на основание чл.45 от Закона за задълженията и договорите - той гласи следното: "Всеки е длъжен да поправи вредите, които виновно е причинил другиму"! (този иск е за предпочитане, защото не се нуждае от толкова доказателства, колкото първия).
Кой от тези закони ще се приложи, и въобще може ли да се приложи - това ще стане ясно след доуточняващите въпроси.
Re: Казус с дарение
Публикувано на:
20 Авг 2010, 06:27
от danko54
А възможно ли е да разваля дарението - апартамента може по принцип да се раздели - направен е от две съединени гарсонери.
Re: Казус с дарение
Публикувано на:
20 Авг 2010, 11:39
от winnerbg
Случаите, в които може да бъде развалено дарението са уредени в Закона за задълженията и договорите, те са следните:
Чл. 227. Дарението може да бъде отменено, когато дареният:
а) умишлено убие или се опита да убие дарителя, неговия съпруг или негово дете, или е съучастник в такова престъпление, освен ако деянието е извършено при обстоятелства, които изключват наказуемостта;
б) набеди дарителя в престъпление, наказуемо с лишаване от свобода не по-малко от три години, освен ако набедяването се преследва по тъжба на пострадалия и такава не е подадена, и
в) отказва да даде на дарителя издръжка, от която той се нуждае.
Вие май не попадате в нито един от тези случаи!
Относно втория въпрос (дали може да се раздели апартамента): За да искате разделяне на имота Вие трябва да сте собственик или поне съсобственик на апартамента, а с договора за дарение Вие сте прехвърлил цялата собственост на сина Ви и сега се водите ползвател, а не собсвеник. Той е този, който има право да реши дали да дели апартамента или не.
!!! ВЪПРОС КЪМ ДРУГИТЕ КОЛЕГИ!!! Може ли при нарушено право на ползване (при заведен иск по чл.75 от ЗС) съдът да отсъди разделяне на апартамента с цел да осигури на ползвателя спокойно упражняване правото на ползване? - МОЛЯ ОТГОВОРЕТЕ !!!
Re: Казус с дарение
Публикувано на:
20 Авг 2010, 13:12
от danko54
Преди 2 години на 1-ви май бях на гости на майка ми , когато двамата ми сина подстрекавани от дядо си и бившата ми съпруга дойдоха на вилата и ми нанесоха жесток побой. Аз не посегнах на никой от тях - не мога да вдигна ръка срещу синовете си. Тогава имаше моменти когато можеше да ме убият - замерваха ме със саксии и други тежки предмети , които с мъка избегнах.Имамного свидетели. Може ли това да послужи за повод за разтрогване на дарението?
Re: Казус с дарение
Публикувано на:
20 Авг 2010, 14:23
от winnerbg
За да се докаже, че синът Ви е направил опит да Ви убие, трябва да се образува наказателно дело с/у него. След това чакате съдът да обяви сина Ви за виновен в опит за убииство с влязла в сила присъда (!!!т.е. ще го приберат в затвор, а щом и другият Ви син му е помагал, него може да обявят за съучастник в опит за убииство, т.е. и него ще приберат в затвор !!!) . След това взимате решението на наказателния съд и въз основа на него завеждате гражданско дело за отмяна на дарението по чл. 227, ал. 1, б. "а" от ЗЗД. Това е пътят, който трябва да се измине за да се отмени дарението.
Има още нещо ! Важно е побоят да Ви е бил нанесен след като вече сте прехвърлил апартамента на сина си.Ако първо са Ви нанесли побоя и след това Вие сте дарил апартамента на сина си, този побой не може да Ви послужи като основание да развалите дарението.
Re: Казус с дарение
Публикувано на:
20 Авг 2010, 14:35
от Pause
winnerbg ами ,ако осъдителната присъда е условна?
Re: Казус с дарение
Публикувано на:
20 Авг 2010, 14:52
от winnerbg
Pause написа:winnerbg ами ,ако осъдителната присъда е условна?
Pause, Вие юрист ли сте? Ако не сте оставям мнението Ви без коментар, ако сте юрист, отговорете ми на следния въпрос:
Кои са предпоставките за условно усъждане ?!?
Re: Казус с дарение
Публикувано на:
20 Авг 2010, 14:58
от Pause
Не не съм юрист ,харесвами да дискутираме по казуса:Чл. 66. (1) (*) (Изм. - ДВ, бр. 28 от 1982 г., в сила от 01.07.1982 г., попр. бр. 31 от 1982 г., изм. - ДВ, бр. 92 от 2002 г.) Когато съдът налага наказание лишаване от свобода до три години, той може да отложи изпълнението на наложеното наказание за срок от три до пет години,
ако лицето не е осъждано на лишаване от свобода за престъпление от общ характер и ако съдът намери, че за постигане целите на наказанието и преди всичко за поправянето на осъдения не е наложително да изтърпи наказанието.
Re: Казус с дарение
Публикувано на:
20 Авг 2010, 15:06
от winnerbg
Отговорът Ви е непълен. Пропуснал сте да удебелите още една предпоставка!
Re: Казус с дарение
Публикувано на:
20 Авг 2010, 15:12
от Pause
Ще помисля,по тази предпоставка.Но също така съдът винаги преди да наложи наказание лишаване от свобода взема предвид и дали може деецът условно да бъде осъден.
Re: Казус с дарение
Публикувано на:
20 Авг 2010, 15:24
от winnerbg
Съдът взема много други неща предвид, освен възможността за прилагане на чл. 66 от НК!
Очевидно няма с какво да помогнете на питащите и на отговарящите в този форум, моля поне не пречете! ! !
Re: Казус с дарение
Публикувано на:
20 Авг 2010, 15:27
от Pause
Очевидно ,не си прав с някой неща.
Re: Казус с дарение
Публикувано на:
05 Ное 2010, 12:01
от danko54
Някой може ли да ми даде определение за обща част в апартамент или тя се определя от вещо лице? Какви са правата и задълженията на собственик и ползвател при съвместно прибеваване?
Re: Казус с дарение
Публикувано на:
06 Ное 2010, 13:38
от goldie
Pause написа:...ако осъдителната присъда е условна?
а къде в горецитираните условия за разтрогване на дарение е посочен като условие видът на присъдата? ако съдът признае обвиняемия за виновен в опит за убийство, условието за разтрогване е изпълнено. ако съдът класифицира нападението като неопасно за живота или постанови невинен, условието не сработва.
видът и размерът на наказанието са следствие от доказаната вина, от естеството на вината и от други обстоятелства (напр. същото това чисто съдебно минало). разтрогването на дарението зависи само от естеството на вината.
т.е. наказанието и разтрогването зависят от общи предпоставки (вината) по различен начин, но не едно от друго. навързването им в несъществуваща причинно-следствена връзка е безсмислено. пияницата Стависки беше осъден условно, но това няма да извади Петър Петров от гроба.
Re: Казус с дарение
Публикувано на:
06 Ное 2010, 13:46
от goldie
danko54 написа:Някой може ли да ми даде определение за обща част в апартамент или тя се определя от вещо лице? Какви са правата и задълженията на собственик и ползвател при съвместно прибеваване?
може би имате леко разминаване в термините. обикновено под "обща част" се разбират частите от сградата, които са общи за отделните обекти (апартаменти) в етажна собственост. предполагам питате за частите от апартамента за "общо ползване", а този термин вече говори сам за себе си.
за общо ползване със сигурност са:
- санитарни възли (баня, тоалетна);
- кухня;
- коридор/антре - все пак трябва да влезете някак;
- дневна или трапезария (ако изрично са посочени като такива).
ако за Вашата стая се минава през друга стая (напр. преходен хол) тя незадължително е обща, но имате право на преминаване.