neutralen написа:Заобикалянето на закона прави договора нищожен - чл.26, ал.1 от ЗЗД.
Аз така го нарекох, но това се прави в практиката. Проблема на нормата на чл. 33 ЗС е, че се отнася само за продажбата. Следователно каквато и друга сделка да сключиш, няма нужда да предлагаш първо на съсобствениците си. Ето примера, който аз знам от университета : Имам един НИ , за който имам примерно още един съсобственик. Искам да продам на трето лице, но не искам да продавам на моя съсобственик, защото го мразя примерно. Намирам си купувач. Сключвам с него договор за дарение на 1% от моята част на имота или за колкото си искам. Той става съсобственик с мен и с другия съсобственик и вече мога да му продам на него останалата част с покупко- продажба и така изпълнявам условията на чл. 33 ЗС, защото продавам на съсобственик. А закона не ми забранява да си избирам на кой точно съсобственик да продам
Освен това, ако се абстрахираме от казаното закона не забранява привидните сделки
Даже те са уредени в ЗЗД( чл. 17) и субектите могат да си правят каквито си искат симулации, нищо че някои от сделките ще излязат нищожни след като те си имат обратно писмо и са си постигнали желания резултат. Пък и целта е да изтече срока, който тече по чл. 33 ЗС
Съсобственикът даже може и да не разбере, че имота е продаден и правото му се погасява с изтичането на двата месеца.
По отношение на въпросите:
Ето го текста:
Чл. 33. Съсобственикът може да продаде своята част от недвижимия имот на трето лице само след като представи пред нотариуса писмени доказателства, че е предложил на другите съсобственици да купят тази част при същите условия и декларира писмено пред него, че никой от тях не е приел това предложение.
Ако декларацията по предходната алинея е неистинска или ако третото лице купи частта на съсобственика при условия, уговорени привидно във вреда на останалите съсобственици, заинтересованият съсобственик може да изкупи тази част при действително уговорените условия. Искът трябва да се предяви в двумесечен срок от продажбата.
Ако съсобственикът не плати дължимата поради изкупуването сума в месечен срок от влизането на решението в сила, това решение се счита обезсилено по право.
Мисля, че можете да си отговорите на някои от въпросите.
Не можете да им предложите за 20 000 и после да го продадете за 10 000, защото закона ви казва "предложил на другите съсобственици да купят тази част при същите условия"
Можете да им пратите нот. покана и да им дадете достатъчен срок, който обичайно в практиката е прието за достатъчен да решат дали да купят от вас или не . (примерно 1 седмица)
Аз така ги разбирам нещата. Но всичко, което казвам е почти изцяло теория. Колегите да кажат как ги правят нещата на практика. Аз затова и по-горе написах адвокат да ви ги обясни